I went to the pharmacy this morning to pick my Breo Ellipta prescription. The girl said, “That will be $245.”
“Wait a minute,” I said, “it was only $45 last month. What happened?”
“Well, this is a three month supply.”
Okay. Now I’m not the brightest bulb on the tree when it comes to math. How bad am I? Well, when I transferred to the University of Miami in ’62 I had to take a placement test in math…I got a blinkin’ SAMPLE PROBLEM WRONG! How dumb do you have to be to get a sample problem wrong? Even so, I was able to quickly grasp the fact that if I took a three month supply I’d be paying $110 MORE than if I bought one every month. So, naturally I bought just the one.
People like me get ripped off at the super market every time we shop. I can’t take advantage of the “Buy 3 for …” because I don’t have a refrigerator where I could keep the other two so I have to pay the regular unit price for a single which is a bit more than one of the three special. Sure, it’s only pennies, but over the course of a year those pennies add up.
I DO take advantage of Buy One Get One Free on non-perishables that I can store in the lockers under the bunks on my boat, and that helps a lot for someone on a tight Social Security budget.
“From each according his ability, to each according to his needs.”
That slogan haunts me more and more.